Ви є тут

Александров П. А.

(1836-1893)

Народився майбутній корифей російської присяжної адвокатури, її видатний політичний оратор в Орловській губернії. З юних літ загорівся ідеєю стати юристом, щоб захищати права слабких і карати тих, хто чинить беззаконня. У серпні 1855 р. він вступив на юридичний факультет Петербурзького університету, де під впливом професора В.Д. Спасовича вибрав собі спеціальність - кримінальне право.

Після закінчення університету, влітку 1860 р. Петра Акимовича призначили на посаду судового слідчого 2-го участку Царськосільського повіту. У 1866 р. він став товаришем прокурора Петербурзького окружного суду, а через шість місяців отримав призначення на самостійну роботу – прокурором Псковського окружного суду. До кінця 1870 р. Александров був переведений на посаду товариша прокурора Петербурзької судової палати. Йому довелося виступити обвинувачем майбутніх колег – В.Д. Спасовича, Д.В. Стасова, В.Н. Герарда в політичному процесі у справі нечаївців (1 липня – 11 вересня 1871 р).

Уже в середині 1874 р. Петро Акимович був призначений товаришем обер-прокурора касаційного департаменту Сенату. Проте, саме тут він несподівано звільнився з прокуратури і вступив до адвокатури, сталося це у 1876 р. З осені 1877 р. в Росії пройшли два політичні процеси – у справах «193-х» і Віри Засулич. На кожному з них адвокат-початківець блискуче виступив, що призвело до справжнього злету його адвокатської кар'єри. Захисна промова Александрова і виправдувальний вирок у справі Засулич викликали бурхливу реакцію в суспільстві. «Протягом 48 годин, - констатував французький щомісячник «Revue des deux Mondes», - Європа забула про війну і мир, про Бісмарка, Біконсфілда і Горчакова, щоб зайнятися лише Вірою Засулич і її надзвичайним процесом».

У 1880-і роки Александров встиг виступити захисником ще на трьох політичних процесах, два з яких («20-ти» і «17-ти») значилися серед найбільш відомих для того часу. Першопричину терору адвокат вбачав у непомірних урядових репресіях. Він засудив звичку російських юристів ухвалювати тяжкі вироки без необхідних доказів. Протягом останніх десяти років свого життя Петро Акимович виступав у кримінальних процесах. Захист, особливо важливий або близький його розуму і серцю, він вів як поєдинок, бився за перемогу, як воїн. Одного разу він закінчив свою промову, звертаючись до присяжних засідателей, такими словами: «З тилу, справа, зліва - ми оточені. Один лише передній фронт наш вільний. Ми до вас ідемо, ви нас не відштовхніть!». Фірмовою зброєю адвоката Александрова був сарказм, гострий і холодний.

За політичними переконаннями Петро Акимович був лівим, «рожевим», як тоді говорили, лібералом,принципово заперечував будь-який екстремізм. З революційним підпіллям він не мав жодних стосунків, але всі противники самодержавства ставилися до Александрова з повагою і довірою. Зате ІІІ відділення зареєструвало його в списку «неблагонадійних», стежило за ним, злісно прислухалося до того, як він з властивою йому зухвалістю проголошував перед судом ризиковані фрази на зразок наступної: «Жоден уряд не може добре правити, не маючи опозиції».

Помер видатний адвокат в Петербурзі 11 березня 1893 р. Преса відгукнулася про смерть Александрова емоційними некрологами, в яких судові промови покійного ставилися в один ряд «з промовами першокласних європейських ораторів».